Styrelsen

Här nedan finns kontaktuppgifter till styrelsens medlemmar. Vill du skriva ett ”mail” så kopiera mailadressen och klistra in den i din webbläsare. Adresserna nedan är inte direktlänkade då vi vill undvika spam och annat skräp som kan komma med. Byt ut (at) mot @.

RIKSSÄLLSKAPET

Ordförande (2019/2020)
Mats Törnquist Bältattorpsgatan 18A 761 32 Norrtälje 072-546 34 28 matsg.tornquist(at)gmail.com

Ledamöter
2019/2021
Rolf Engström Hedersordförande från 2016 Albert Engström gatan 7 754 30 UPPSALA 0708–24 22 47 roffen.engstrom(at)gmail.com

Kaj Hörberg Castmans väg 58 575 37 EKSJÖ 0381-147 75 070-585 04 46 kaj12horberg(at)gmail.com

Göran Modig Eijnar Görans väg 1 394 71 KALMAR 070-448 26 99 goranmodig(at)goranmodig.se

Peggy Tuleus

2018/2020
Anneli Ljungblad Grisslehamnsvägen 20 760 40 Väddö 0176-25 01 11 (arb.) 0733- 75 64 15 Anneli(at)ekonomikrets.se

Kerstin Halldin Furusundsgatan 16 115 37 STOCKHOLM 08-756 51 13(at)gmail.com

Gunilla Zetterlund Nybodaringen 101 117 62 STOCKHOLM 08-726 85 56 073-678 68 12 g.zetterlund(at)telia.com

Eva Hansen Stenviksvägen 12 764 56 Grisslehamn 0175-30017-0733 0733-644-279

Britt-Luise Genberg, Eksbacksvägen 37C, 764 56 Grisslehamn, bitte.genberg(at)gmail.com

Revisorer (2019/2020)
Kjell-Åke Eriksson Rodengatan 12 761 43 NORRTÄLJE 0176-572 15

Stellan Johnsson
Edshults-gummarp 12
575 93 EKSJÖ
stellan.johnsson@eksjo.se

Revisorsersättare (2019/2020)
Christina Ericsson Norrtäljevägen 780 Norra Nånö 761 73 NORRTÄLJE christina.ericsson(at)roslagenssparbank.se

Valberedningen (2019/2020)
Kristina Wennmark (sammankallande)

Lars Åstrand Tel: 070-7205200 Koviken 5 764 91 Väddö lillis@demora.se

Stina Ekeroth
Skärslundsgatan 457538 EKSJÖ
fotograf.stina.eksjo@gmail.com

Kansli
Albert Engströms Väg 11 764 56 GRISSLEHAMN Kansliet: 0175-308 90 albert.engstrom(at)telia.com

Internetansvariga
Göran Modig, Kalmar, webbredaktör, albertengstrom(at)goranmodig.se

Bo Kenneth Knutsson, webbredaktör Småland, knutteknutsson(at)hotmail.se

Laura Luinq, webbadministratör, lauradirectives(at)protonmail.com

GRISSLEHAMNSSEKTIONEN

Ordförande (2019/2020)
Mats Törnquist Bältattorpsgatan 18A 761 32 Norrtälje 072-546 34 28 matsg.tornquist(at)gmail.com

Presidium (2018/2020)
Kerstin Halldin Furusundsgatan 16 115 37 STOCKHOLM 070-296 91 17 halldin.sundin(at)gmail.com

Ann Hamrin Madängsgatan 6 115 49 Stockholm 072-310 44 88

SMÅLANDSSEKTIONEN

Ordförande (2019/2020)
Kaj Hörberg Castmans väg 58 575 37 EKSJÖ 0381-147 75 070-585 04 46 kaj12horberg(at)gmail.com

Ledamöter
2018/2020
Inga-Britt af Donner – Sekreterare
af.donner.ib(at)telia.com

Stina Ekeroth – vice ordförande
Håkan Dettrfelt

2019/2021
Bo-Kenneth Knutsson –web, Sensus
Hans Rundström –Kassör
Marianne Thuresson Nööjd –Mtrl
Stig Sandberg

Suppleanter
2018/2020
Lisa Ugarph
2019/2020
Anders Bernberg

Revisorer 2019/2020
Ingemar Gustafsson
Håkan Åkvist

Revisor ersättare 2019/2020
Elisabeth Leek
Perolof Holst

Valberedning 2019/2020
Urban Blomberg (sammankallande)

Gunnar Postrup
postrup(at)swipnet.se

Eva-Britt Ejderbring